Megnyílt a Pannonhalmi Illatmúzeum
A 2021 május 30-én átadott Pannonhalmi Illatmúzeum a GINOP-7.1.6.-16-2017-00001 azonosítószámú „A Pannonhalmi Gyógynövénykert komplex turisztikai fejlesztése, a világörökségi helyszín megközelítését szolgáló új gyalogos útvonal kialakítása” pályázat keretében jött létre Pannonhalmi Főapátság Gyógynövénykertjének részeként.
A Főapátságban régi hagyományai vannak a gyógynövénytermesztésnek és az illóolaj lepárlásnak, az újonnan megnyílt múzeumi rész és a fejlesztések különlegessége, hogy a látogatók immár interaktív módon ismerkedhetnek meg a gyógynövénykertben termesztett öt fő növénnyel, az illóolajok, illatok szakrális, liturgikus használatával és magával az illóolaj előállítás folyamatával. A múzeum és a gyógynövénykert megismerését segíti a kihelyezett 20 interaktív információs tábla és a hozzá okostelefonokra letölthető Pannonhalma - Látványpontok visual guide applikáció. A fejlesztések révén a látogatóknak új szemléletű múzeum élményben lehet részük, mivel a kiállítás különlegessége, hogy nemcsak az érzékszervekre ható élményeket nyújt, de betekintés enged a Főapátságban használt technológiákba is, így többek között a gyógynövény lepárlásba, illatszer, késztermék előállításba. Az újonnan megnyílt kiállítótérrel vált teljessé a Pannonhalmi Főapátsági gyógynövény kultúra megismerhetősége, hiszen a kiállítás mottója szerint, a kert – mint hely, a gyógynövények – mint a teremtett világ gazdagságának képmásai, a készítmények – mint a test és lélek gyógyírjai, mind-mind az ember javát, hasznát szolgálják. Isten azért teremtette őket, hogy öröm, boldogság és remény kísérje az ember életét.
A gyógynövénykertbe érkezve elsőként a 16 parcellás bemutató kertet tekinthetik meg a látogatók, a növények megismerését a táblákon kiállított metszetek segítik. A kertből az A épületbe lépve találjuk a Gyógynövénykert új nagy lepárló berendezését, melynek működését videók, animációk szemléltetik. A helységben a lepárlás folyamatát is végigkövethetik a látogatók, a mellvédeken pedig a pannonhalmi gyógynövény, levendula termesztés hagyományait láthatják. A kisebb tömegű növények lepárlása kis lepárlóban történik, melynél a Főapátság gyógynövénykertjében termesztett öt gyógynövénnyel -francia levendula, orvosi zsálya, citromfű, kakukkfű, borsmenta-, azok botanikai és termesztési tulajdonságaival, felhasználhatóságával ismerkedhetnek meg a látogatók.
A B épületbe belépve érünk el az Illatmúzeum kiállítói terébe, ahol történeti visszatekintés -Reisch Elek munkásságától, a 17. századi áldásgyűjteményén és a szerzetesek által a gyógyászatban használt tárgyakon át, néhány 16-18. századi patikaedényekig rengeteg történeti emlék kiállításra kerül. Ezenkívül az interaktivitás jegyében a szaglás folyamatáról animációk formájában tudhatnak meg többet az érdeklődők. Az épületben található patika ablakokban a Főapátság gyógynövénykertjében termesztett és feldolgozásra kerülő öt legfontosabb gyógynövénnyel ismerkedhetek meg a látogatók, a növények botanikai bemutatása mellett, jellegzetes illatuk, gyógynövényként használt drogjuk és a belőlük készült gyógyászati termékek is kiállításra kerültek, csakúgy, mint a belőlük készült pipere termékek és illatszerek. A B épület pincéjében a Főapátság borászatának legújabb a szőlőmagot feldolgozó technológiája kerül bemutatásra, a módszer használatának története, mely a 20. századra nyúlik vissza, és maga a folyamat, mely a préselés, szűrés, csomagolás lépéseire és eszközeire is kiterjed. Az épület tető része teljes egészében a parfümökről szól. Ízelítőt kapnak a látogatók a legkorábbi parfümökről, a parfümök történelméről, megismerhetik egy 19. századi parfümőr által használt eszközöket, az elmúlt 120-140 év késztermékeit és korai parfümkollekciókat, ábrázolásokat. Az illatmúzeumban bemutatásra kerülnek a parfümkészítés során használt legfontosabb illatok is, amelyeknek évezredes története van. A kiállított hét illatoltáron az ámbra, a pézsma, mint fontos állati eredetű parfümalkotók; a pacsuli, a viktoriánus korból származó egzotikus illat; mirha és tömjén, mint az Ószövetséghez kötödő legfontosabb szakrális, liturgikus illatok; valamint az Újszövetséghez kötődő növényi eredetű illatok közül a rózsa, amely egyetemes illat, Krisztus, a vértanúk szimbóluma és a rozmaring került kiállításra, mely a 14. században elkészített első európai parfüm alapanyagául szolgált (Eau de La Reine de Hongrie). A tárlat vége felé 12 pontos kvíz és pihenőpont várja a látogatókat a galérián.
Végezetül a kiállítás utolsó részén, a D épületben a kozmetikum manufaktúrát találják a látogatók, ahol a szappan-, krém- és balzsamgyártás történetét is megismerhetik és a gyógynövénykertet, valamint illatmúzeumot bemutató imázsfilm is megtekinthető.
Az illatmúzeum önállóan és tárlatvezetéssel is látogatható, előbbi ingyenes a látogatók részére.