Mire jó a homoktövis?

A homoktövis közel 250 biológiailag aktív anyagot tartalmaz. Ezek közül kiemelkedően magas a C-vitamin tartalma (2000-2500 mg / 1000 g), ami körülbelül tízszerese a citroménak. Más vitaminok és provitaminok is vannak azonban a gyümölcsben: E-vitamin, azaz tokoferolok, B vitamincsalád több tagja, karotinoidok, amik tulajdonképpen az A-vitamin előanyagai, ezenkívül P-, F-, D- és K-vitaminok is. Tartalmaz még értékes omega zsírsavakat, temérdek ásványi anyagot és nyomelemet (pl. magnézium, cink, réz, szelén, mangán, kálium, kálcium, vas, foszfor, nikkel, bór), antioxidáns hatású flavinokat, flavonoidokat, aminosavakat, cukrokat és szerves savakat.

Összetevő miatt sokak szuperélelmiszernek tekintik a homoktövist. Ami bizonyos: kiválóan erősíti az immunrendszert, ezért betegség megelőzés céljából érdemes használni. Hatását közel a teljes szervrendszerre kifejti: antioxidáns, immunrendszer-erősítő, szív- és érvédő, szerepe van a szem megfelelő működésében, a csontnövekedésben, a hámszövetek, a bőr és nyálkahártya felépítésében, gyulladáscsökkentő, véd a káros UV sugárzástól és regeneráló hatású.

Külső alkalmazása

A homoktövis külsőleg is rengeteg jótékony hatással rendelkezik, erre a kedvező összetételű, magas linolsav-tartalmú homoktövis olajat használhatjuk, mely a magokból és a bogyók húsából nyerhető ki hideg préseléssel. A linolsav jó hatással van a bőrre, védi annak külső rétegét a káros környezeti hatásoktól, a gyulladt, aknés, napégett bőrre pedig gyulladáscsökkentőként hat. Ezen okokból nagy népszerűségnek örvend a szépségiparban, gyakori alkotórésze a hidratáló krémeknek és kenőcsöknek.

Hogyan fogyasszuk a homoktövist?

A homoktövis termését rendkívül sokféle módon használhatjuk, fogyaszthatjuk. A homoktövis termése a csipkebogyóhoz hasonlóan nyersen fogyasztható, hatóanyagtartalma így a legnagyobb. A termések íze éretten is fanyar, savanykás, fogyasztásával érdemes várni amíg, az első fagyok megcsípik. A terméshúsból, gyümölcsvelőből készíthetünk smoothie-t, de homoktövis lét is tehetünk hozzá, és keverhetjük más gyümölcsökkel, zöldségekkel. A bogyók tartósításának legegyszerűbb módja a fagyasztás, ez azért is szerencsés, mert a vitamintartalmát jól megőrzi a fagyasztás során is. A gyümölcsvelőt mézzel elkeverve is fogyaszthatjuk, tehetjük süteményekbe, joghurtba. Ital, gyümölcslé formájában is sokoldalúan használható, de figyeljünk arra, hogy minél tisztább állapotban legyen benne a növény, ne tartalmazzon cukrot, maximum édesítőként mézet. Mivel számos hatóanyaga hőérzékeny, részesítsük előnyben a friss gyümölcsből, esetleg fagyasztással tartósított termékeket az élelmiszeripari feldolgozáson átesettekkel szemben, mivel utóbbiak (lekvárok, cukorkák, befőttek, szörpök) csupán élvezeti értékkel bírnak. A homoktövis bogyókat szárított formában és gyógyászati készítményekben is megtaláljuk, így aki nem akar a konyhában foglalatoskodni a növénnyel, az könnyedén beszerezheti ezeket a patikákban, drogériákban.

 

Homoktövises limonádé

3-3 evőkanál homoktövis velőt és mézet összekeverünk egy kancsóban és egy liter vízzel hígítjuk.

Homoktövis smoothie

Friss vagy fagyasztott bogyókból, gyümölcsvelőből is készíthető. A homoktövist turmixoljuk össze tetszőleges arányban idénygyümölcsökkel, zöldségekkel, és vízzel. Könnyen elkészíthető és fedezni tudjuk vele mindennapi friss zöldség és gyümölcsfogyasztásunkat. 

 

Homoktövises méz

 A megmosott, tiszta bogyókat befőttesüvegekbe tesszük, úgyhogy az üveget félig töltsék meg a bogyók. Ezútán felöntjük mézzel, úgy hogy teljesen elfedje azokat. Tartsuk hűtőben, két hét érlelés után fogyasztható.

Homoktövislikőr

A megtisztított, megmosott bogyókat felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi őket. Felforraljuk, majd azonnal levesszük a tűzről. A felforralt masszát befőttesüvegbe merjük, cukorral megszórjuk, vaníliával ízesítjük, majd felöntjük alkohollal. Ezután az üvegeket légmentesen lezárjuk, majd két hónapig – időnként felrázva érleljük. A kész likőr szűrés után fogyasztható.

 

Homoktövis szörp

A homoktövis bogyókat (fél kg) megmossuk, majd óvatosan összezúzzuk, 2 liter langyos vízzel felöntjük, majd ázni hagyjuk fél napig. A homoktövises folyadékot leszűrjük, hozzáadunk 30 dkg cukrot, elkeverjük, majd üvegekbe töltjük. Hűtőben tároljuk fogyasztáig.

Homoktövis lekvár

A megmosott homoktövis bogyót (fél kg) szitán átpasszírozzuk. A kipréselt léhez hozzáadunk 20 dkg cukrot, időnként megkeveregetjük, amíg a cukor fel nem olvad, tetszés szerint ízesíthetjük kevés fahéjjal. Üvegekbe töltjük, a tetejére kevés nátrium-benzoátot szórunk, száraz dunsztba tesszük el.

 

Homoktövis őrlemény

Szárítsuk, vagy aszaljuk meg a homoktövis bogyókat. Amikor teljesen kiszáradtak, kávédarálóban őröljük porrá, tegyük jól záródó dobozba, tartsuk száraz, sötét helyen.

 

Homoktövis tea

Homoktövis teát a levelekből, a termésekből, de akár a feldolgozás során megmaradt bogyórészekből is készíthetünk. Az alapanyagot egy tálcára kiterítve szellős, száraz helyen szárítsuk meg. Ha a bogyóból készítünk teát, fontos, hogy sose forrázzuk a bogyómaradványokat, mert így a C-vitamin elbomlik. Homoktövis bogyó teát a csipkebogyóhoz hasonlóan készítünk: egy evőkanálnyi szárított termést langyos vízzel leöntünk, majd fél napra ázni hagyjuk. Szűrés után fogyasztható. Ha a homoktövis leveléből készítünk teát, 1 evőkanál szárított homoktövis levelet 2,5 dl forrás előtti, vagy forrás után visszahűlt vízzel öntsük le, hagyjuk 15-20 percig állni, majd szűrjük. Tetszés szerint ízesíthető egy kevés gyümölcsvelővel is.