Gyógynövény gasztronómia

Ennivaló tavaszi gyógynövények

Ha a gyógynövények fogyasztására gondolunk, elsőre a különböző gyógyteák, teakeverékek, haladó gyógynövény felhasználóként esetleg alkoholos tintúrák, gyógynövény szirupok juthatnak eszünkbe. Holott ennél sokkal változatosabban, akár táplálékként, sőt gasztronómiai élményt nyújtó fogásként is fogyaszthatjuk vadon előforduló gyógynövényeinket.

Ma már legtöbben csak az idősebb generációk elmondásából, történeteiből, esetleg régi könyvekből hallottunk a csalán-, tyúkhúrfőzelékről, pitypangszörpről és társairól. A vadon, sokszor gyomnövényként előforduló, növények, gyógynövények fogyasztása régen a szűkösebb időszakokra és szegényebb rétegekre jellemző sajátság volt. Mára ehhez képest kifejezetten divatossá vált beépíteni táplálkozásunkba olyan szezonálisan termő gyógynövényeket, mint a tavasszal a medvehagymát, vagy ősszel csipkebogyót. A tavaszi időszakban a vadon termő gyógynövények sokszor hamarabb és gyorsabban fejlődnek, mint veteményeskertünkben az idényzöldségek, így azoknál jóval előbb jutunk friss „zöldekhez”, mint a csalán, pitypang, tyúkhúr, turbolya. Járjunk nyitott szemmel és hasznosítsuk kertünk nemkívánatos „gyomnövényeit”, így kellő nyitottsággal és különösebb főző tudás nélkül is, a gyógynövények az élménygasztronómiánk részévé válhatnak.

Lássunk néhány receptet tipikusan tavasszal a kertünkben, vagy egy könnyű kirándulás alatt összegyűjthető gyógynövényekből.

Medvehagymás túró

Kiváló friss zöldségek, paradicsom, uborka, hideg sültek mellé. 25 dkg túrót keverjünk össze pár levél apróra vágott medvehagymával Fogyasztás előtt legalább egy órát pihentessük a hűtőszekrényben.

Tavazsi  fűszernövény szósz

Halak, húsok kísérője lehet, hidegen és melegen is fogyasztható. A hozzávalók előkészítésével kell kezdenünk a szósz készítését: egy nagy csészébe aprítsunk friss növényeket: kerek repkényt, vad vagy termesztett sóskát, útifű levelet, kerti zsázsát és néhány levél medvehagymát. A friss fűszerkeverék egy részét tegyük félre. Ezután reszeljünk le egy egész almát, vágjunk apróra 1-2 fej vöröshagymát. 2 dkg vajon megfuttatjuk a hagymát, hozzáadunk egy kevés kenyérmorzsát (kb. 1 szelet száraz kenyérből), majd pár csepp citromlévet és a felaprított fűszernövényeket hozzáadjuk. A keveréket lassú tűzön, letakarva pároljuk kb. 5 percen át, majd hozzáadjuk a lereszelt almát, 25 dkg túrót, 400 ml natúr joghurtot. Sózzuk, borsozzuk, kevés pirospaprikával ízesítjük a szószt, tálaláskor az apróra vágott fűszerekkel meghintve tálaljuk.

Tavaszi virágleves

Gyűjtsünk be a kertből 2 marék kankalin levelet és virágot, 1 marék ibolyavirágot és levelet, 2 evőkanál százorszép virágot és –bimbót, 2 evőkanál gyermekláncfű virágot és –bimbót, 1 marék vad vagy termesztett sóska levelet. A hozzávalókat alaposan mossuk meg, aprítsuk, 3 szál zöldhagymával, 3 nagyobb burgonyával tegyük fel főni. Sóval, borssal fűszerezzük,  majd kb. 20 perc főzés után leturmixoljuk. Kevés tejföllel, pár szem dióval és néhány virágfejjel díszítve tálaljuk.

Turbolyaleves

Ánizsillatú turbolyavirággal és –levéllel 2 személyre. 5 dkg vajban futassunk meg egy nagy csokornyi turbolyavirágot, kb. 10 percig pároljuk, majd adjunk hozzá 1 csipet sót, kb. fél liter vizet, és 3 evőkanál apróra vágott turbolya levelet. Főzzük 10 percig lassú tűzön, majd 2 tojást keverjünk el 2 evőkanál tejföllel, és adjuk hozzá a forró leves. Azonnal tálalható.

Csalánleves

4 marék friss csalánlevelet alaposan megmosunk, majd 2 dkg vajban megfuttatunk. 5 perc párolás után hozzáadunk 1 liter vizet és 4 nagyobb felkockázott burgonyát, sózzuk, borsozzuk. Kb. 30 percig, amíg a burgonya teljesen meg nem puhul, főzzük, majd turmixoljuk. Tálalás előtt 2 evőkanál tejföllel elkeverjük, majd pirított zsemlekockával megszórjuk.

Citrusos pitypanglekvár

Elkészítéséhez 40 dkg gyermekláncfű virág kell, amit első lépésben megtisztítunk zöld részeitől, majd napra kitéve pár órán át szárítunk. 2-2 kezeletlen héjú narancsot és citromot megmosunk, darabolunk, majd egy nagyobb lábasban 1,5 liter vízzel és a szárított pitypang virágokkal felteszsük főni. 1 óra lassú főzés után sűrű szitán ászűrjük, a kapott léhez hozzáadunk 1 kg befőzőcukrot, majd közepes lángon még 10 percig főzzük, ezután üvegekbe töltjük.

Csalán pesto

Pirítósra kenve, tésztákkal, salátákkal fogyasztható. 200 g friss, alaposan megmosott, csalánlevelet pár pillanatra forró vízbe téve megfonnyasztunk, majd hagyjuk kihűlni. 1 marék napraforgómagot megpirítunk, 2-3 gerezd foghagymát megtisztítunk, majd aprítógépben a csalánlevéllel, fél deciliter jó minőségű növényi olajjal és kevés sóval összeturmixoljuk.