Tagjaink
MATE, Gyógy- és Aromanövények Tanszék
Profil:
• Oktatás
• Kutatás
• Növénynemesítés
Tevékenység rövid bemutatása:
A gyógynövény ágazat K+F hátterét egészen a 80-as évek végéig az 1915-ben alapított Gyógynövény Kutató Intézet jelentette. Később az új, korszerű biológiai, kémiai és technológiai ismeretek szükségessé tették, hogy a szakterület oktatása egyetemi szinten is folyjék. Ezt a folyamatot felismerve a Kertészeti Egyetem már a 60-as évek második felében felvette tematikájába a gyógynövények oktatását és a Zöldségtermesztési Tanszék keretein belül Gyógynövény Csoportot hozott létre. Ennek vezetésével Dr. Kerekes József professzort bízták meg, aki kiemelkedő érdemeket szerzett a szakterületi oktatás és kutatás bevezetésével. A korábbi tanszéki csoport dr. Hornok László egyetemi docens vezetése idején, 1983-ban kapott önálló tanszéki rangot. A 70-es és 80-as években kiépítették a Soroksári Kísérleti Üzem Gyógynövénytermesztési Telepét, amely ma is a gyakorlati oktatás és a kutatás bázisa.
Mára - több strukturális változás után - a Tanszék a szakterület egyik nemzetközileg is számon tartott, vezető oktató-kutató intézményévé vált. Tevékenységünk lényegében átfogja a gyógynövényeket érintő valamennyi kérdéskört. A felsőfokú oktatás BSc és MSc valamint PhD szinten folyik, a meghirdetett tantárgyak száma félévente 10 felett van, a magyar mellett angol nyelven is. A Tanszék részt vett a Felsőfokú szakképzésben és 2014 óta fut a szakirányú posztgraduális továbbképzésünk is. A szélesebb érdeklődői körnek is elérhetőek egynapos tanfolyamaink. Számos tananyag fejlesztésben vettünk részt a betanított munkás szinttől az egyetemi szintig, melyek közül néhány nemzetközi együttműködésben, több nyelven is készült. A Tanszék munkatársai több hazai és külföldi felsőfokú oktatási intézményben is szerepelnek vendég előadóként. Évente 10-15 hallgató ír nálunk szakdolgozatot, és 4-6 hazai és külföldi doktorandusz végez kutatási tevékenységet.
A tanszék laboratóriumában a korszerű eszközök (GC-MS, spektrofotométer, TLC eszközrendszer, stb.) segítik a gyógy- és aromanövények jobb kémiai megismerését. Az élettani jellemzők és ökológiai igények tanulmányozását klímaszekrények, hűtő-fűtő termosztátok és mikroszkópok segítik. A kísérleti telepen mintegy 100 fajt bemutató gyakorlótér, hűtött génbank, illetve a kísérleti és termesztett anyagok feldolgozását biztosító vertikum (szárító, tisztítókapacitás) áll rendelkezésre.
A Tanszék tevékenységét és eredményeit hazai és nemzetközi vonatkozásban is számon tartják. A nemzetközi elismerést jelzi, hogy az utóbbi évtizedekben a Tanszék munkatársai közül került ki többek között a FIP (Federation of International Pharmacist) Gyógynövény Szekciójának elnöke és titkára, az ICMAP (International Council of Medicinal Plants) Európai régiójának elnöke, az IPBGR Gyógy- és Aromanövények Munkacsoportjának elnökhelyettese. Több nagy, nemzetközi szervezet is a Tanszék munkatársaira bízta rendezvényének a megtartását (ISHS-WOCMAP, ISEO). Számos vállalattal, illetve oktató-kutató intézménnyel nyújtottunk be és nyertünk el közös kutatási projektet, EU szinten is. Napjainkban a kutatások az illóolajos növényfajokra, valamint a legjelentősebb hazai alkaloidos fajra, a mákra fókuszálnak. Tevékenységünk felöleli a génmegőrzést, fajtanemesítést, fajtafenntartást, a hatóanyagok fajon belüli változékonyságának jellemzését és a drogminőség optimalizálásának kéréseit. Eredményeinket rendszeresen közzétesszük magas színvonalú idegen nyelvű folyóiratokban, de ezzel párhuzamosan a gyakorlat számára is.